Kościół
Kościół i jego najbliższe otoczenie
Kościół w Nowosiółkach to murowana, świątynia barokowa. Powstała około 1800 r. Jest dwudzielna: składa się z prostokątnej nawy i węższego półkolistego prezbiterium, przy którym po bokach ulokowano dwie czworoboczne zakrystie.
Jest to dawna cerkiew greckokatolicka… ale wybudowana zaraz po tzw. Synodzie Zamojskim w 1720r., na którym to spotkali się przedstawiciele obrządków katolickiego i greckokatolickiego. Od tego synodu, greckokatolickie świątynie miały zrywać ze wschodnią tradycją, aby podkreślić związek z Rzymem. Powstała zatem w Nowosiółkach cerkiew barokowa, niewiele różniąca się wyglądem od kościołów budowanych na tych terenach. Nie było w niej ikonostasu, zaakcentowano ołtarze boczne… Obecny wygląd Kościoła w Nowosiółkach jest efektem prac renowacyjnych z lat 60. Mimo wielu zniszczeń spowodowanych zawieruchą dziejową udało się odzyskać klimat dawnego wystroju.
__________________________________________________
Opis wnętrza Kościoła
Polichromia o charakterze późnobarokowym wykonana zapewne w latach: 1860-4, może z nawiązaniem do pierwotnej; gruntownie odnawiana w latach:1962-3. Obejmuje iluzjonistycznie malowane ołtarze: główny, ujęty trójkami kulisowo wysuniętych kolumn, z malowanymi po jego bokach postaciami św. App Piotra i Pawła na kolumnowych postumentach i popiersiem ewangelisty w zwieńczeniu, oraz dwa boczne przy tęczy, z aniołkami w zwieńczeniach trzymającymi atrybuty Chrystusa i Marii; w ołtarzach stiukowe elementy klasycystyczne (m.in. ramy obrazów); nad łukiem tęczy przedstawienia Trójcy Św., znacznie przemalowane; na sklepieniach iluzjonistyczne podziały: w nawie ramowe, w prezbiterium kasetonowe z rozetami; ponadto motywy roślinne i zacheuszki.
W ołtarzach obrazy: w głównym Chrystus na krzyżu z w. XVIII, odnowiony 1952 przez Mariana Strońskiego z Przemyśla; w bocznych Przemienienie Pańskie (1958 r.) i NMP Niepokalanie Poczęta, zapewne z ok. poł. w. XIX i Wniebowzięcia NMP (1958 r.); ponadto w ołtarzu głównym tabernakulum rokokowe z 2. poł. w. XVIII. Krucyfiks procesyjny z w. XIX, o charakterze barokowo-ludowym.
[historia parafii, na podstawie informacji udostępnionych na stronach Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ]
__________________________________________________
Zobacz też galerię Drogi Krzyżowej
__________________________________________________
fot. Ł.Skłodowski
Ps. Kościół w Nowosiółkach usytuowany jest na osi północ (prezbiterium) – południe (kruchta). J. G.
Kościół w Nowosiółkach nie jest orientowany! Proszę zaprzestać z powtarzaniem tego błędu. Autor zapewne nie wie, co oznacza słowo „orientowany”; orientowany – oznacza usytuowanie świątyni na osi wschód (prezbiterium) – zachód (kruchta, wejście). Pozdrawiam. Jan Gajur
Oczywiście ma Pan rację. Dziękuję za zwrócenie uwagi, błąd został powielony przez wykorzystanie tekstu ze strony diecezjalnej… Pozdrawiam również. Łukasz Skłodowski