Kościół

Kościół i jego najbliższe otoczenie

Kościół w Nowosiółkach to murowana, świątynia barokowa. Powstała około 1800 r. Jest dwudzielna: składa się z prostokątnej nawy i węższego półkolistego prezbiterium, przy którym po bokach ulokowano dwie czworoboczne zakrystie.

Jest to dawna cerkiew greckokatolicka… ale wybudowana zaraz po tzw. Synodzie Zamojskim w 1720r., na którym to spotkali się przedstawiciele obrządków katolickiego i greckokatolickiego. Od tego synodu, greckokatolickie świątynie miały zrywać ze wschodnią tradycją, aby podkreślić związek z Rzymem. Powstała zatem w Nowosiółkach cerkiew barokowa, niewiele różniąca się wyglądem od kościołów budowanych na tych terenach. Nie było w niej ikonostasu, zaakcentowano ołtarze boczne… Obecny wygląd Kościoła w Nowosiółkach jest efektem prac renowacyjnych z lat 60. Mimo wielu zniszczeń spowodowanych zawieruchą dziejową udało się odzyskać klimat dawnego wystroju.


__________________________________________________

Opis wnętrza Kościoła

Polichromia o charakterze późnobarokowym wykonana zapewne w latach: 1860-4, może z nawiązaniem do pierwotnej; gruntownie odnawiana w latach:1962-3. Obejmuje iluzjonistycznie malowane ołtarze: główny, ujęty trójkami kulisowo wysuniętych kolumn, z malowanymi po jego bokach postaciami św. App Piotra i Pawła na kolumnowych postumentach i popiersiem ewangelisty w zwieńczeniu, oraz dwa boczne przy tęczy, z aniołkami w zwieńczeniach trzymającymi atrybuty Chrystusa i Marii; w ołtarzach stiukowe elementy klasycystyczne (m.in. ramy obrazów); nad łukiem tęczy przedstawienia Trójcy Św., znacznie przemalowane; na sklepieniach iluzjonistyczne podziały: w nawie ramowe, w prezbiterium kasetonowe z rozetami; ponadto motywy roślinne i zacheuszki.

W ołtarzach obrazy: w głównym Chrystus na krzyżu z w. XVIII, odnowiony 1952 przez Mariana Strońskiego z Przemyśla; w bocznych Przemienienie Pańskie (1958 r.) i NMP Niepokalanie Poczęta, zapewne z ok. poł. w. XIX i Wniebowzięcia NMP (1958 r.); ponadto w ołtarzu głównym tabernakulum rokokowe z 2. poł. w. XVIII. Krucyfiks procesyjny z w. XIX, o charakterze barokowo-ludowym.

[historia parafii, na podstawie informacji udostępnionych na stronach Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ]


__________________________________________________

Zobacz też galerię Drogi Krzyżowej

DrKrzyżowa_VIII_ls

__________________________________________________
fot. Ł.Skłodowski

Comments
3 Komentarze to “Kościół”
 1. Jan Gajur pisze:

  Ps. Kościół w Nowosiółkach usytuowany jest na osi północ (prezbiterium) – południe (kruchta). J. G.

 2. Jan Gajur pisze:

  Kościół w Nowosiółkach nie jest orientowany! Proszę zaprzestać z powtarzaniem tego błędu. Autor zapewne nie wie, co oznacza słowo „orientowany”; orientowany – oznacza usytuowanie świątyni na osi wschód (prezbiterium) – zachód (kruchta, wejście). Pozdrawiam. Jan Gajur

  • idziepoziemi pisze:

   Oczywiście ma Pan rację. Dziękuję za zwrócenie uwagi, błąd został powielony przez wykorzystanie tekstu ze strony diecezjalnej… Pozdrawiam również. Łukasz Skłodowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 • Archiwum wpisów na stronie

%d blogerów lubi to: